Jak przechowywać kosztowności w domu?

Na pewno masz w swoim domu jakieś kosztowności. Nie muszą to być od razu sztabki złota – nawet droższa biżuteria, starodawne monety, medale czy ważniejsze dokumenty mogą stać się łakomym kąskiem dla złodzieja i wabikiem na nieproszonych gości. Niby codziennie pamiętasz o tym, by zamknąć drzwi przed wyjściem z domu, a może nawet zainwestowałeś w alarm przeciwwłamaniowy, ale wciąż nie powinieneś mieć stu procentowej pewności, że twoje kosztowności są całkowicie bezpieczne. Jak zatem możesz zapewnić im dodatkową ochronę? Oto kilka praktycznych sposobów.

Szczególną ostrożność powinieneś zachować w przypadku pieniędzy. W żadnym wypadku nie powinieneś przetrzymywać ich w domu. Jest to starodawna metoda, stosowana niegdyś przez wszystkich, ale dziś nijak się ona nie sprawdza. Dawniej ludzie nie mieli bowiem tak łatwego dostępu do banków. Niektórzy z pewnych powodów nie mogli zakładać w nich kont, dlatego chcąc nie chcąc musieli wkładać zwinięte banknoty do skarpet, by następnie umieszczać je pod łóżkiem, materacem lub w szafie. Każdy dobrze zna te skrytki, a złodzieje znają je najlepiej. Pieniądze pozostawione we wnętrzu domu nigdy nie są bezpieczne, zwłaszcza jeśli zdarza ci się pozostawić w budynku niezasłonięte rolety lub otwarte okna. Większe kwoty zawsze zatem przechowuj na swoim koncie w banku. Te mniejsze możesz po prostu trzymać w portfelu – zawsze noś go przy sobie.

Przechowywanie kosztowności w sejfie też może być dobrym rozwiązaniem. Nawet jeśli nie jesteś żadnym biznesmenem czy gangsterem, spokojnie możesz pozwolić sobie na inwestycję w niewielki domowy sejf, który stanie się doskonałą barierą ochronną dla pozostawionych w nim rzeczy. Wybierając taką skrytkę, zwróć jednak uwagę na kilka elementów. Dobrze by było, aby twój sejf został wyposażony w klucz oraz zabezpieczenie na kod elektryczny. Dzięki tym dwóm elementom tylko ty oraz uprawnione przez ciebie osoby będziecie w stanie go otworzyć. A wbrew pozorom sejfy przeznaczone do domowego użytku nie są specjalnie drogie. Najprostsze modele kupisz już za dwieście złotych. To niewielka suma w porównaniu do tego, jak wartościowym i praktycznym jest on narzędziem.

Teraz już wiesz, jak masz postępować. By zabezpieczyć większe kwoty pieniędzy, powinieneś po prostu umieścić je w banku, a by ochronić inne kosztowności, powinieneś schować je do domowego sejfu. Istnieje jeszcze jeden, zdecydowanie najskuteczniejszy rodzaj zabezpieczania wartościowych przedmiotów. Polega on na umieszczeniu mniejszego sejfu w większym sejfie. W takiej skrytce możesz przechowywać swoje najcenniejsze zdobycze.